Euro 2008

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej – Euro 2008

Euro 2008 to skrót oznaczający rozgrywające się w tym roku Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Tym razem impreza ta odbędzie się w dwóch sąsiadujących ze sobą państwach: Austrii i Szwajcarii w dniach 7-29 czerwca 2008 roku. Już teraz wiadomo także, że następnymi organizatorami Mistrzostw w 2012 roku będą: Polska i Ukraina.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej są to zawody, w których udział biorą reprezentacje piłkarskie krajów europejskich. Impreza tego typu została wymyślona przez sekretarza francuskiej piłki nożnej – Henriego Delaunaya, a pierwsze Mistrzostwa Europy, nazywane ówcześnie Pucharem Narodów Europy, odbyły się we Francji w 1960 roku z udziałem szesnastu reprezentacji (część państw nie przyjęło propozycji uczestniczenia w nich). Pierwszymi mistrzami w piłce nożnej został Związek Socjalistycznych Republik Radzieckim, wygrywając w finale z Jugosławią wynikiem 2:1. Tradycyjnie Mistrzostwa Europy rozgrywane są co cztery lata i poprzedzane są eliminacjami rozgrywanymi w wylosowanych grupach. Ostatnie Mistrzostwa z 2004 roku odbyły się w Portugalii i były pełne niespodzianek, z czego największą okazał się wyłoniony wówczas Mistrz Europy – reprezentacja Grecji.

Do Euro 2008 wszystko już jest zapięte na ostatni guzik, a organizatorzy odliczają godziny do ich rozpoczęcia. Firma English & Pockett przygotowała logo Mistrzostw, natomiast w wyniku głosowania odbytego wśród mieszkańców krajów organizujących, wyłoniono oficjalne maskotki Mistrzostw – braci Trixa i Flixa. 27 stycznia 2006 roku w Montreux w Szwajcarii odbyło się losowanie grup eliminacyjnych do Euro 2008, w wyniku którego 50 drużyn zostało podzielonych na siedem grup po siedem zespołów (grupa A miała 8 zespołów i do tej grupy należała także Polska). Walki w grupach zostały przeprowadzone w okresie od 16.08.2006 roku do 21.11.2007 roku, a wyłonieni zwycięzcy, którzy zakwalifikowali się do Mistrzostw to reprezentacje: Polski, Włoch, Francji, Grecji, Niemiec, Czech, Chorwacji, Rumunii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Portugalii, Rosji, Szwajcarii i Austrii.

Następnie 2 grudnia 2007 roku w Lucernie odbyło się losowanie grup Mistrzostw Europy, w wyniku którego 16 reprezentacji podzielono na cztery grupy po cztery zespoły; Polacy zostali zakwalifikowani do grupy B wraz z Austriakami, Niemcami i Chorwatami.

Mecze piłkarskich Mistrzów Europy 2008 zostaną rozegrane na stadionach, zlokalizowanych w ośmiu następujących miastach: Innsbrucku – Tivoli-Neu Stadion, Klagenfurcie – Waidmannsdorf-Neu Stadion, Salzburgu – Salzburg Stadion, Wiedniu – Ernst Happel Stadion (tutaj odbędzie się też mecz finałowy), Bazylei – St. Jakob Park, Bernie – Wankdorfstadion, Genewie – Stade de Géneve oraz Zurychu – Zürich-Stadion. Z kolei dla wszystkich zainteresowanych obejrzeniem choćby jednego meczu na żywo, droga do zdobycia upragnionego biletu jest długa i ciężka. Bilety, podzielone na trzy kategorie pod względem miejsca położenia na trybunach, można było zdobyć na dwa sposoby: albo zamawiając go w krajowej federacji piłkarskiej UEFA (losowanie to odbyło się w Polsce w marcu 2008 roku; do rozdania było łącznie 9 tysięcy wejściówek, natomiast swoje zainteresowanie zgłosiło 1,1 miliona osób), bądź zamawiając bilet przez Internet (jednak ceny tych biletów są zdecydowanie wyższe). W Internecie dostępne są także formularze ułatwiające wyszukanie, a następnie zarezerwowanie miejsca noclegowego w wybranym przez siebie miejscu oraz terminie.

Reprezentacja Polski (w składzie 29 piłkarzy) swoje mecze w pierwszym etapie Euro 2008 rozegra w następujących terminach: 08 czerwca 2008 r. w Klagenfurcie odbędzie się mecz z Niemcami, 12 czerwca 2008 r. we Wiedniu mecz z Austrią oraz 16 czerwca 2008 r. w Klagenfurcie mecz z Chorwacją. Miejmy jednak nadzieję, iż ten krótki terminarz zostanie wydłużony o kolejne pozycje.