Bieganie – moda czy konieczność?

Bieganie – Moda czy Konieczność

Bieg – jest najbardziej naturalną formą ruchu. Dlatego, aby zacząć biegać potrzeba jedynie trochę odwagi i cierpliwości, a następnie już tylko ubrać strój sportowy, buty biegowe i zacząć inaczej spędzać swój wolny czas. Warto przyjrzeć się najważniejszym, według znawców, powodom, dla których biegać warto. Przede wszystkim uprawianie takich sportów jak bieganie wzmacnia serce, usprawnia pracę płuc i krwioobiegu, co korzystnie wpływa na naszą wytrzymałość i zmniejszenie ryzyko chorób układu krążenia; ponadto bieganie jest środkiem antystresowanym, które pozwala człowiekowi poczuć się wolnym. Biegacz swoje hobby może uprawiać zawsze, z intensywnością dostosowaną do wieku i możliwości, w grupie bądź w samotności oraz miejscu dowolnie przez siebie wybranym. Może stanowić ono również doskonały element programu odchudzającego (wraz z odpowiednią dietą), gdyż jest najintensywniej spalającym tłuszcz sportem. Bieganie również nie jest kosztowne; nie wymaga żadnego sprzętu, poza dobrym obuwiem, a także może dać dużo satysfakcji z łamania własnych barier i ograniczeń. Jeśli więc powyższe argumenty przemawiają „za” bieganiem, warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie buty oraz wygodne i dostosowane do warunków atmosferycznych ubranie i przystąpić do uprawniania tego sportu.

Każdy ma swój własny styl biegania, który z reguły kształtuje samo ciało biegacza w miarę pokonywania wysiłku. Z reguły jednak biegacz trzyma ciało prosto, patrząc przed siebie, dotyka ziemi albo najpierw piętą, bądź palcami – w zależności od rodzaju biegu; ręce trzyma rozluźnione, zgięte w łokciach pod kątem około 90 stopni, którym rytm nadają nogi. W technice biegania ważny jest również oddech, który powinien być naturalny i swobodny, bez napinania mięśni szczęki. Z czasem biegacze wypracowują pewien rytm oddychania, dostosowany do kroków. Z kolei miejsce i pora uprawiania biegów zależy tylko i wyłącznie od preferencji i możliwości biegacza.

Podejmując decyzje o bieganiu należy również wziąć pod uwagę pewne ryzyko kontuzji z tym związane. Drobne urazy są bowiem nieuniknione i przydarzają się wcześniej czy później. Większość z nich powstająca podczas biegania jest niegroźna dla zdrowia i szybko mija, ale pod warunkiem, że nie zostanie przeciążona w dalszym biegu. Najczęstszymi przypadłościami są: skurcze mięsni i kolka – należy wówczas zmniejszyć tempo, bądź zmienić rytm oddychania, odciski – to płyn gromadzący się pod skórą. Z reguły, z czasem stopy przyzwyczajają się obciążeń i problem ten znika, zakwasy – które powstają w wyniku nadmiernego wydzielania kwasu mlekowego w mięśniach nie przyzwyczajonych do wysiłku. Uniknięciem tego typu dolegliwości jest bieganie zgodnie ze swoimi możliwości, a nie ambicjami.

Rozpoczynając dopiero przygodę z bieganiem, można skorzystać ze specjalnych programów treningowych, które mają za zadanie przygotować osobę do poziomu początkującego biegacza. Realizacja jednego z nich proponuje zainteresowanym najpierw przygotować nogi do wysiłku uprawiając marsz prze z 8 dni – przez pierwsze 4 dni po 20 minut dziennie, a następnie po 30 minut. Po etapie przygotowania rozpoczyna się dziesięć tygodni programu, a w każdym z nich w poniedziałki, środy, piątki i soboty planowane są marszobiegi, a pozostałe dni są bez biegania – wolne bądź spacery. W pierwszym tygodniu należy pięciokrotnie biegnąć 2 minuty i maszerować 4 minuty; w drugim tygodniu również pięciokrotnie biegnąć 3 minuty i maszerować 3 minuty; w tygodniu trzecim – czterokrotnie biegnąć 5 minut i maszerować 2,5 minuty; w tygodniu 4 – biegnąć 7 minut i maszerować 3 minuty z powtórzeniem trzykrotnym; w tygodniu piątym – trzykrotnie biegnąć 8 minut i maszerować 2 minuty; w szóstym tygodniu – biegnąć 9 minut, maszerować 2 minuty – powtórzyć zadanie dwukrotnie i jeszcze przebieg 8 minut; w siódmym tygodniu – trzykrotnie biegnąć 9 minut i maszerować 1 minutę; w tygodniu ósmym – dwukrotnie biegnąć 13 minut i maszerować 2 minuty; w tygodniu dziewiątym – dwukrotnie biegnąć 14 minut i maszerować minutę, natomiast w tygodniu dziesiątym – biegnąć 30 minut. W następnych etapach uprawiania tego sportu należy pamiętać o zasadzie, aby nie zwiększać dystansów więcej, niż o 10% tygodniowo, a dobrą metodą jest również przeznaczenie jednego dnia w tygodniu na dłuższy bieg. Należy również pamiętać, iż uprawiając sport niezwykle ważna jest odpowiednia dieta i to nie tylko w sytuacji, gdy bieganie traktuje się jako zrzucenie zbędnych kilogramów. Potrzeby energetyczne organizmu są pokrywane przez przemiany węglowodanów, tłuszczów i białek. Większość fizjologów żywienia uważa, że procentowy udział tych składników pokarmowych w pokrywaniu dziennego zapotrzebowania energetycznego osoby, czynnie uprawiającej sport, nie tylko wyczynowo, ale także rekreacyjne, powinien wynosić średnio: 60-70% dla węglowodanów, 15-20% dla białek i 15-20% dla tłuszczów. Jednakże w niektórych okresach treningowych, lub w zależności od rodzaju i charakteru treningu, proporcje te mogą ulegać daleko idącym zmianom.

Należy pamiętać, iż szczególnie teraz, w okresie jesienno-zimowym energia człowieka zanika. Ludzie mają wtedy kłopoty z koncentracją, szybciej się męczą, śpią za długo bądź cierpią na bezsenność. Do tego dochodzi stres i zmęczenie związane z codzienną pracą. Taki przemęczony organizm można łatwo zregenerować, a najlepszym na to sposobem jest właśnie wysiłek fizyczny, w tym bieganie.

Dla osób, które już chwyciły bakcyla biegania, można zaproponować start w różnorakich zawodach, organizowanych zarówno dla początkujących, jak i dla zawodowców. W konkurencjach lekkoatletycznych biegi dzielą się na: sprinty – biegi na krótkich dystansach; bieg średniodystansowy – odbywający się na dystansach 800 i 15000 metrów; bieg długodystansowy – na dystansach 3000, 5000, 10 000 metrów, półmaraton (21 097 m) oraz maraton (42 195 m); biegi płotkarskie – na dystansach 60, 100, 110 i 400 metrów z pięcioma bądź dziesięcioma płotkami. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się biegi uliczne, których główną ideą jest egalitaryzm, czyli możność udziału każdego zdrowego człowieka. Niepowtarzalną ich atmosferę tworzą właśnie ci różnorodni ludzie zjednoczeni we wspólnym wysiłku.